Je pri článkoch dôležitý len obsah, alebo aj autor?

Autor: Vladimír Gábor | 14.7.2017 o 21:41 | (upravené 14.7.2017 o 23:23) Karma článku: 6,76 | Prečítané:  2232x

Český konšpiračný bulvár Aeronet v článku o ich presune sídla do Trump Tower v New Yorku obhajuje spôsob, akým posúva informácie do sveta. Tvrdí, že autori článkov nie sú podstatní, dôležitý je obsah.

Čitatelia si majú svoj názor vytvoriť sami a autor informácií, z ktorých vychádzajú ich nemusí zaujímať.

Toto platí pri posudzovaní informácií, ktoré sú zrejmé a ktoré si vieme ľahko overiť. Napríklad pri "dva plus dva sú štyri" naozaj nepotrebujeme vedieť, kto to tvrdí. Vystrieme prsty na jednej ruke a vidíme, že je to pravda. Bez ohľadu na to, či to tvrdí záhradník, alebo matematik, maďar, alebo slovák, komunista alebo liberál, pro-američan, alebo pro-rus.

Inak je to v prípade článkov, ktoré obsahujú informácie a súvislosti, ktoré si nemáme ako a kde overiť, alebo by si to vyžadovalo priveľa času. Tam je už veľmi dôležité, kto tieto informácie hovorí a či je dôveryhodný.

Informácií tohoto charakteru máme v živote najviac. Len skutočne málo z nich môžeme overiť vlastným preverovaním (napríklad, či pri wifi routeri sa rastlinám naozaj nedarí). Oveľa viac toho, čo si prečítame, je nad naše sily preverovať a objektívne posúdiť (napríklad riziká očkovania).

V dávnejšej diskusii Koróni zo Slobodného vysielača v priamom prenose priznal, že overovanie zdrojov nerobia, lebo na to nemajú peniaze. Sú príliš chudobní na to, aby sa lepšie snažili o pravdu. Akú cenu má potom svetonázor postavený na takomto médiu?

Mainstreamové média nie sú dokonalé. Oproti konšpiračnému bulváru však pracujú poctivejšie. Overujú si zdroje a za chyby sa zvyknú ospravedlniť. Ak je alternatíva kritická voči neserióznosti mainstreamu, je zarážajúce, že sama na seba má ešte menšie nároky.

Na autorovi teda záleží. Ako písal doteraz? Ukázalo sa niekedy, že sa mýli, alebo klame? Ako na to zareagoval? To platí aj o celých médiách a o tom ako reagujú na problémy spôsobené svojimi autormi, ktorým dali príležitosť formovať verejnú mienku v ich médiu.

Schopnosť sebareflexie, učenia sa na svojich chybách a ich stále menej časté opakovanie, robí človeka lepším človekom vo všetkých oblastiach. A odlišuje aj bezcenného autora od kvalitného publicistu v ich novinárskej práci.

Nie je na mieste čakať dokonalosť. My ľudia takí nie sme. Ale mali by sme sa o ňu snažiť, ak chceme napredovať.

Žiadny novinár nie je perfektný a každý sa môže dopustiť omylov. Ak sa to ale stane, je dôležité si chybu priznať a nejako ju napraviť. Autor, ktorý má takýto férový prístup k písaniu je určite lepší než ten, ktorému je to jedno. Aj noviny, ktoré si strážia pravdivosť toho, čo vypúšťajú do verejného priestoru sú lepšie než tie, ktorým je to jedno. Ak sa chceme približovať k pravde, na autorovi a jeho reputácii teda záleží. Čitateľ mu totiž dáva do rúk dôveru, že ho nebude zavádzať o udalostiach a kontexte, ktoré si sám nemá čas overiť.

V oblastiach kde už naše možnosti končia, na tých, ktorým odovzdáme svoju dôveru, vždy záleží. Záleží na reputácii maliara, automechanika, lekára, právnika. Všetko sa dá robiť povrchne a zle, alebo poctivo a dobre.

Celý život máme vystavaný na spletitých vzťahoch dôvery jedného k druhému. Vzťahy, z ktorých dôvera vyprchala strácame a nové znovu staviame.

Dlhodobo vydržia len tie, kde sa obe strany snažia stále zlepšovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Dostali ste vyšší účet za teplo? Na svedomí to môže mať váš sused

Príčin nedoplatkov v ročnom vyúčtovaní nákladov za byt môže byť veľa – chyba pri počítaní aj zlá batéria.

EKONOMIKA

Kočner a Rusko do väzby nepôjdu, rozhodol súd

Špecializovaný trestný súd rozhodoval viac ako osem hodín.


Už ste čítali?