reklama

Čomu chceme uveriť (v Da Vinciho kóde)

V hlave mi ešte stále víria myšlienky, oživené 58. kapitolou Da Vinciho kódu od Dana Browna. Príbeh je veľmi pútavý, ale ešte viac ma zaujalo pozorovanie reakcií na túto knihu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (62)

Pre niektorých je Da Vinciho kód brakom, ktorý chce pošpiniť katolícku cirkev a všetko na čom je postavené kresťanstvo, pre iných je zase jedným z možných (dlho očakávaných) odhalení pravdy o kresťanstve a celom humbuku, ktorý tu už dve tisícročia vystrája.

Je zaujímavé sledovať mieru kritickosti, ktorú všetci zaujímame pri prijímaní informácií, ktoré sa k nám zvonku, napríklad aj formou takejto knihy, dostávajú. Kým kresťania zvyknú od svojich náboženských autorít nekriticky preberať takmer všetko automaticky ako definitívne pravdy, neveriaci to, prirodzene, považujú za presný opak. Rovnaký jav však nastáva aj na strane neveriacich, i keď si to zrejme neuvedomujú.

Nový Zákon je pre mnohých veriacich nespochybniteľnou dogmou, Božím slovom o ktorom akákoľvek pochybnosť znamená slabosť vo viere a je diabolským pokušením. Nezvyknú sa pýtať či evanjeliá v ňom sú autentické, kto ich napísal, ako to je s protirečeniami, nepresnosťami v prekladoch, alebo počas prepisovania a podobne. To je na druhej strane vec, ktorou sa neveriaci nezriedka obúvajú do veriacich, aby ich zneistili a naštrbili ich vieru v neomylnosť svätej knihy. Ak sa vynoria iné zdroje, ktoré hovoria o niečom inom ako je zapísané v Novom Zákone, neveriaci sú prví, kto ich použije proti tradičnej interpretácii kresťanstva. Už však necítia potrebu pýtať sa na pravosť a originálnosť týchto netradičných informácií o kresťanstve. Častokrát ich nekriticky príjmajú za pravdivé skôr, akoby sa o veci zaujímali do detailov, čím robia rovnakú chybu ako veriaci pri slepom preberaní názorov svojich náboženských autorít.

Da Vinciho kód je toho plný. Na podporu teórie o Márii Magdaléne ako Ježišovej žene sú použité gnostické evanjeliá, ktoré sú automaticky považované za pravdivé. Pritom vieme, že vznikli neskôr ako tradičné kánonické evanjeliá a teda aj pravdepodobnosť nepresností, skreslení, alebo zakomponovaných legiend je väčšia. Uznať ich za pravdivé je však pre mnohých lákavé a vzrušujúce, pretože v niektorých smeroch odhaľujú o viere iné než doteraz akceptované informácie. Ak toto niekoho presvedčí, už sa nezaoberá hľadaním pravdepodobnejšej verzie, pretože to, čomu veríme, je do veľkej miery otázkou toho, čomu CHCEME uveriť .

Vladimír Gábor

Vladimír Gábor

Bloger 
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Slobodný človek nehľadá nepriateľov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKomentáreÚvahy idealistoveFotoblogInternetFilozofické variácieSúkromné momentkyDrobnostiMoje myšlienky slovami iných

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu